Shrewsbury Masters New Year Gala 2010 - 09/01/2010
                                 Results
                              
Event 1  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lester, George            19 SHWM                 1:02.77    1:03.46    5  
  2 Thacker, Joe              19 NRHM                 1:35.00    1:06.33    3  
  3 Tough, Iain               23 EWBX                 1:05.00    1:08.87    2  
  4 Burton, Stuart            24 NRHM                 1:10.00    1:09.47    1  
  5 Hughes, Rob               19 NRHM                 1:10.50    1:12.08    1  
  6 Briggs, Mark              19 ETEA                 1:27.52    1:25.67    1  
 
Event 1  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             29 ETEA                 1:04.19    1:04.24    5  
  2 Salt, Edmund              25 FHMM                 1:08.15    1:04.98    3  
  3 Lyle, James               27 NRHM                 1:05.89    1:05.05    2  
  4 Lyle, Andrew              27 NRHM                 1:06.00    1:07.08    1  
  5 Malcolm, Daniel           28 SHWM                 1:12.11    1:12.09    1  
  6 Hansom, Gareth            28 MOLY                 1:20.00    1:14.04    1  
  7 Swain, Luke               27 FHMM                 1:12.69    1:15.43    1  
  8 Welsh, Matthew            28 MOLY                 1:20.00    1:16.97    1  
 
Event 1  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malpass, Chris            31 COCN                 1:05.00    1:04.44    5  
  2 Gibbs, Matthew            31 ELLN                 1:13.12    1:13.00    3  
  3 Old, Andrew               34 BEBN                 1:18.34    1:18.29    2  
 
Event 1  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolle, Chris              36 ETEA                 1:08.00    1:09.96    5  
  2 Bainbridge, James         36 CHEM                 1:10.00    1:10.72    3  
  3 Ingle, Paul               39 ETEA                 1:14.96    1:15.99    2  
  4 Grundy, Sean              37 ARFY                 1:20.00    1:18.89    1  
 
Event 1  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Ian               43 LOUA                 1:10.08    1:09.64    5  
  2 Marshall, Ian             41 NRHM                 1:09.10    1:10.19    3  
  3 Langford, Steve           41 FHMM                 1:10.38    1:10.78    2  
  4 McKenna, Kevin            44 HEMT                 1:30.00    1:14.21    1  
  5 Harrison, Karl            40 LOUA                 1:10.10    1:14.66    1  
  6 McIntosh, James           44 SHWM                 1:17.00    1:17.41    1  
  7 Breese, Paul              44 NRHM                 1:20.30    1:18.03    1  
  8 Darby, John               43 COCN                 1:20.13    1:19.83    1  
  9 Lambert, Matthew          40 NRHM                 1:27.00    1:21.30    1  
 10 East, Oggy                43 ARFY                 1:28.43    1:31.66    1  
 11 Sanders, John             44 NRHM                 1:41.86    1:41.52    1  
 
Event 1  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Partridge, Mark           47 STMW                 1:13.50    1:11.95    5  
  2 Thacker, Nick             47 NRHM                 1:20.00    1:12.92    3  
  3 Bedford, Stewart          46 SHWM                 1:16.10    1:15.68    2  
  4 Davies, Paul              48 SHWM                 1:14.50    1:16.26    1  
  5 Pitts, Mark               48 FHMM                 1:20.00    1:17.14    1  
  6 Leaver, Nigel             49 SHWM                 1:20.00    1:17.94    1  
  7 Mitchell, Keith           45 SHWM                 1:40.00    1:29.70    1  
 
Event 1  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggleton, Stevan          50 CHEM                 1:12.26    1:12.20    5  
  2 Parkins, Alan             50 CROL                 1:16.08    1:13.93    3  
  3 Hayward, Pete             51 DTSW                 1:16.00    1:15.38    2  
  4 Morris, David             54 SHWM                 1:16.50    1:17.50    1  
  5 Watton, Mike              51 SHWM                 1:20.00    1:20.26    1  
  6 Done, John                52 HTHM                 1:25.00    1:26.54    1  
  7 Hunt, Jim                 52 FHMM                 1:34.00    1:29.08    1  
  8 Finney, Martyn            52 ETEA                 1:29.17    1:31.17    1  
 -- Foxall, Charles           50 NRHM                 1:29.00         DQ  
 
Event 1  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCartney, Mike           57 SHWM                 1:21.00    1:21.88    5  
  2 Pearson, Graham           58 CAMN                 1:18.00    1:22.06    3  
  3 Dilworth, Mike            57 ARFY                 1:29.50    1:27.92    2  
  4 Biddle, Christopher       55 NRHM                 1:33.00    1:29.91    1  
  5 Millington, Paul          58 CHEM                 1:32.00    1:30.55    1  
 
Event 1  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wills, Bernard            63 CHEM                 1:20.00    1:27.98    5  
  2 Burge, Chris              62 SHWM                 1:28.00    1:29.55    3  
  3 Rothwell, Keith           61 ARFY                 1:45.00    1:29.83    2  
  4 Smithson, David           61 SHWM                 1:32.00    1:38.03    1  
  5 Fields, Tony              63 COCN                 1:53.00    1:59.15    1  
 
Event 1  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butterworth, Roy          66 NEHN                 1:40.00    1:38.61    5  
  2 Scaiff, Bob               68 SHWM                 1:40.00    1:40.32    3  
  3 Parfrement, Victor        68 COCN                 1:43.00    1:41.89    2  
  4 Orme, Tony                68 COCN                 1:56.00    1:56.10    1  
 
Event 1  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letch, Bill               70 EXMW                 1:21.00    1:18.95    5  
  2 Ingram, Kieth             70 FHMM                 1:24.63    1:22.99    3  
  3 Tennant, John             71 FHMM                 1:26.50    1:30.56    2  
  4 McDonald, Maurice J       72 LDAN                 1:52.00    1:53.45    1  
  5 Adkins, Malcolm           71 SHWM                 2:00.00    1:56.47    1  
 
Event 1  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shenstone, Brian          77 COCN                 2:20.00    2:18.30    5  
 -- Walker, Tom               75 COCN                 1:29.56         DQ  
 
Event 1  Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owen, Baz                 80 ARFY                 3:25.00    2:02.22    5  
  2 Hoy, Ted                  82 SHWM                 2:15.00    2:07.64    3  
 
Event 2  Women 25-29 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Rachel            29 LOUA                   16.69      16.59    5  
 
Event 2  Women 30-34 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Harriet             30 FHMM                   20.00      18.12    5  
  2 Thomas, Paula             33 WELL                   17.00      18.97    3  
  3 Linton, Anita             32 WOMM                   29.96      29.93    2  
 
Event 2  Women 35-39 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolle, Helen              35 ETEA                   14.69      15.23    5  
  2 Atkinson, Rachel          38 OADM                   18.57      17.52    3  
  3 Stansbie, Lisa            36 ETEA                   19.62      18.83    2  
 
Event 2  Women 40-44 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Bryony            40 LOUA                   18.10      16.88    5  
  2 Bakewell, Donna           40 LOUA                   17.70      17.81    3  
  3 Clarke, Susan             43 OADM                   18.40      18.04    2  
  4 Themans, Sally            42 NRHM                   23.95      21.95    1  
  5 Greves, Lin               44 NRHM                   27.42      28.54    1  
 
Event 2  Women 45-49 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Fiona            49 LOUA                   19.14      19.64    5  
  2 Seager, Anne              49 CINW                   22.13      21.83    3  
 
Event 2  Women 50-54 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Deirdre             51 SHWM                   27.00      21.66    5  
  2 Martin, Mair              52 ARFY                   24.00      23.90    2.5
  2 Fenton, Elaine            54 FHMM                   25.00      23.90    2.5
  4 Fullerlove, Kate          51 NRHM                   32.60      28.24    1  
 
Event 2  Women 55-59 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bourne, Anne              56 CHEM                   19.50      18.25    5  
  2 Price, Colette            55 ARFY                   22.00      19.81    3  
  3 Wilson, Alison            56 SHWM                   21.00      20.03    2  
 
Event 2  Women 65-69 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ingram, Jacqueline        67 FHMM                   36.00      37.80    5  
  2 Thomas, Jean              66 WELL                   40.62      39.29    3  
 
Event 2  Women 70-74 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffiths, Patricia       71 SHWM                   30.00      29.63    5  
 
Event 3  Men 18-24 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burton, Stuart            24 NRHM                   17.50      16.56    5  
 
Event 3  Men 25-29 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Matthew            28 MOLY                   17.00      18.46    5  
 
Event 3  Men 30-34 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Andrew            30 SHWM                   19.00      20.06    5  
 
Event 3  Men 35-39 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bainbridge, James         36 CHEM                   16.00      15.65    5  
  2 Rolle, Chris              36 ETEA                   15.00      25.36    3  
 
Event 3  Men 40-44 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkes, Chris             40 SHWM                   16.00      15.92    5  
  2 McKenna, Kevin            44 HEMT                   20.00      16.35    3  
  3 Harrison, Karl            40 LOUA                   17.17      16.73    2  
  4 Breese, Paul              44 NRHM                   19.74      17.28    1  
  5 McIntosh, James           44 SHWM                   17.00      17.68    1  
  6 Hawker, Andy              40 NRHM                   19.40      17.75    1  
  7 Bakewell, Eddie           44 LOUA                   17.13      18.90    1  
  8 Lambert, Matthew          40 NRHM                   21.00      18.93    1  
  9 Sanders, John             44 NRHM                   24.16      21.73    1  
 
Event 3  Men 45-49 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Stewart          46 SHWM                   16.78      16.49    5  
 
Event 3  Men 50-54 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watton, Mike              51 SHWM                   18.00      17.21    5  
  2 Kacazmaryk, David         51 WELL                   18.59      18.31    3  
  3 Hunt, Jim                 52 FHMM                   22.00      21.16    2  
  4 Done, John                52 HTHM                   23.00      21.39    1  
 
Event 3  Men 60-64 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wills, Bernard            63 CHEM                   22.00      19.44    5  
  2 Burge, Chris              62 SHWM                   19.34      19.57    3  
  3 Wilson, Alan              62 SHWM                   21.00      21.82    2  
 
Event 3  Men 65-69 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butterworth, Roy          66 NEHN                   22.20      21.57    5  
  2 Orme, Tony                68 COCN                   26.00      25.54    3  
 
Event 3  Men 70-74 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tennant, John             71 FHMM                   21.50      21.54    5  
 
Event 3  Men 80-84 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoy, Ted                  82 SHWM                   26.00      23.44    5  
 
Event 4  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Almond, Kate              21 SHWM                   31.80      32.23    5  
  2 Marrs, Emily              22 SHWM                   33.00      34.01    3  
  3 Haywood, Holly            19 NRHM                   40.00      36.98    2  
 
Event 4  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Caroline        28 FHMM                   34.00      33.15    5  
  2 McLean, Sharon            25 FHMM                   40.00      37.75    3  
 -- Hill, Lindsey             28 EWBX                   33.40         DQ  
 
Event 4  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lucy              32 NRHM                   34.70      34.24    5  
  2 Hale, Lucy                30 ARFY                   45.00      56.91    3  
 
Event 4  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bainbridge, Nicola        39 CHEM                   33.50      34.54    5  
  2 Wooddisse, Jessica        35 STMW                   35.40      35.15    3  
  3 Burton, Karen             35 CHEM                   36.50      36.94    2  
  4 Harrison, Anne-Marie      37 LOUA                   38.00      37.54    1  
 
Event 4  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Helen           41 SHWM                   40.00      36.12    5  
  2 Donnelly, Allison         43 ARFY                   44.00      43.12    3  
 
Event 4  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seager, Elaine            47 LOUA                   37.89      38.17    5  
  2 Vaughan, Jancis           45 SHWM                   41.00      39.41    3  
 
Event 4  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Pippa              53 HADA                   38.00      38.31    5  
  2 Lowe, Ruth                53 ETEA                   42.00      42.80    3  
  3 Briggs, Janet             51 ETEA                   45.87      46.68    2  
  4 Cole, Barbara             54 SHWM                   53.10      52.19    1  
 
Event 4  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuncliffe, Kath           58 ETEA                   39.00      38.70    5  
 
Event 4  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albin, Jan                60 ARFY                   48.00      47.02    5  
 
Event 4  Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Brenda            72 COCN                   57.90    1:00.53    5  
 
Event 5  Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thacker, Joe              19 NRHM                   40.00      33.10    5  
  2 Hughes, Rob               19 NRHM                   34.20      33.99    3  
  3 Briggs, Mark              19 ETEA                   41.92      42.39    2  
 
Event 5  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             29 ETEA                   29.49      29.62    5  
  2 Lyle, Andrew              27 NRHM                   33.00      30.97    3  
  3 Salt, Edmund              25 FHMM                   32.00      31.01    2  
  4 Hansom, Gareth            28 MOLY                   40.00      34.40    1  
  5 Swain, Luke               27 FHMM                   35.33      35.84    1  
 
Event 5  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malpass, Chris            31 COCN                   29.50      29.71    5  
  2 Gibbs, Matthew            31 ELLN                   34.60      37.58    3  
  3 Old, Andrew               34 BEBN                   37.17      38.16    2  
 
Event 5  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grundy, Sean              37 ARFY                   42.00      37.87    5  
  2 Ingle, Paul               39 ETEA                   37.67      37.95    3  
 
Event 5  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vickers, Gary             42 ETEA                   34.00      32.91    5  
  2 Langford, Steve           41 FHMM                   32.94      33.23    3  
  3 East, Oggy                43 ARFY                   49.52      52.27    2  
 
Event 5  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Partridge, Mark           47 STMW                   36.10      35.26    5  
  2 Davies, Paul              48 SHWM                   36.00      36.43    3  
  3 Pitts, Mark               48 FHMM                   36.00      36.73    2  
  4 Leaver, Nigel             49 SHWM                   39.00      39.18    1  
 
Event 5  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkins, Alan             50 CROL                   34.92      34.91    5  
  2 Foxall, Charles           50 NRHM                   37.00      38.67    3  
  3 Finney, Martyn            52 ETEA                   42.49      42.68    2  
 
Event 5  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Graham           58 CAMN                   37.00      41.39    5  
 
Event 5  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smithson, David           61 SHWM                   43.00      44.60    5  
  2 Fields, Tony              63 COCN                   55.00      56.74    3  
 
Event 5  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scaiff, Bob               68 SHWM                   49.00      46.27    5  
  2 Parfrement, Victor        68 COCN                   51.00      49.75    3  
 
Event 5  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letch, Bill               70 EXMW                   39.00      39.40    5  
  2 Ingram, Kieth             70 FHMM                   39.51      40.51    3  
  3 McDonald, Maurice J       72 LDAN                   51.50      54.58    2  
 
Event 5  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shenstone, Brian          77 COCN                   56.00      56.35    5  
 
Event 6  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Rachel             25 CAMT                 1:11.76    1:12.17    5  
 
Event 6  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moffat, Zemirah           31 CINW                 1:55.00    1:53.88    5  
 
Event 6  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hattle, Judy              50 CAMN                 1:09.36    1:10.03    5  
 
Event 7  Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lester, George            19 SHWM                 1:02.46    1:03.87    5  
  2 Tough, Iain               23 EWBX                 1:05.00    1:05.55    3  
 
Event 7  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyle, James               27 NRHM                 1:06.17    1:05.79    5  
 
Event 7  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Ian               43 LOUA                 1:10.00    1:10.27    5  
  2 Marshall, Ian             41 NRHM                 1:10.90    1:12.12    3  
 
Event 7  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thacker, Nick             47 NRHM                 1:25.00    1:18.04    5  
  2 Markgraf, Andy            45 ETEA                 1:38.52    1:46.93    3  
 
Event 7  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggleton, Stevan          50 CHEM                 1:17.16    1:15.93    5  
  2 Hayward, Pete             51 DTSW                 1:16.00    1:16.76    3  
  3 Morris, David             54 SHWM                 1:24.00    1:22.87    2  
 
Event 7  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCartney, Mike           57 SHWM                 1:28.00    1:27.59    5  
  2 Dilworth, Mike            57 ARFY                 1:36.18    1:35.79    3  
 
Event 7  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rothwell, Keith           61 ARFY                 2:00.00    1:51.31    5  
 
Event 7  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adkins, Malcolm           71 SHWM                 2:10.00    2:00.84    5  
 
Event 7  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Tom               75 COCN                 1:29.84    1:32.44    5  
 
Event 7  Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owen, Baz                 80 ARFY                 3:10.00    2:12.36    5  
 
Event 8  Women 18-24 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marrs, Emily              22 SHWM                   18.00      20.75    5  
 
Event 8  Women 25-29 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Lindsey             28 EWBX                   20.00      20.19    5  
  2 Clarke, Rachel            29 LOUA                   20.49      20.50    3  
 
Event 8  Women 30-34 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lucy              32 NRHM                   22.00      19.25    5  
  2 Linton, Anita             32 WOMM                   26.27      28.38    3  
 
Event 8  Women 35-39 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burton, Karen             35 CHEM                   21.20      20.64    5  
  2 Smith, Nicky              39 NRHM                   23.26      23.29    3  
 
Event 8  Women 40-44 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Helen           41 SHWM                   20.00      20.92    5  
  2 Themans, Sally            42 NRHM                   22.57      22.52    3  
  3 Bakewell, Donna           40 LOUA                   23.70      23.09    2  
  4 Greves, Lin               44 NRHM                   33.24      34.45    1  
 
Event 8  Women 45-49 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seager, Anne              49 CINW                   24.00      23.23    5  
  2 Johnson, Fiona            49 LOUA                   24.38      26.38    3  
 
Event 8  Women 50-54 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Deirdre             51 SHWM                   27.00      21.72    5  
 
Event 8  Women 55-59 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Alison            56 SHWM                   21.00      22.15    5  
  2 Price, Colette            55 ARFY                   25.00      25.17    3  
 
Event 8  Women 60-64 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Pat                 62 SHWM                   28.00      26.64    5  
 
Event 8  Women 65-69 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ingram, Jacqueline        67 FHMM                   37.00      35.91    5  
 
Event 8  Women 70-74 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffiths, Patricia       71 SHWM                   30.00      31.11    5  
 
Event 9  Men 18-24 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burton, Stuart            24 NRHM                   15.00      13.30    5  
 
Event 9  Men 25-29 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansom, Gareth            28 MOLY                   15.00      13.69    5  
  2 Welsh, Matthew            28 MOLY                   15.00      14.12    3  
 
Event 9  Men 40-44 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Langford, Steve           41 FHMM                   12.46      12.75    5  
  2 Parkes, Chris             40 SHWM                   13.00      12.82    3  
  3 McIntosh, James           44 SHWM                   14.00      14.37    2  
  4 Hawker, Andy              40 NRHM                   17.80      16.16    1  
  5 Sanders, John             44 NRHM                   17.39      16.27    1  
 
Event 9  Men 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Stewart          46 SHWM                   13.94      13.82    5  
  2 Davies, Paul              48 SHWM                   14.70      14.11    3  
  3 Mitchell, Keith           45 SHWM                   15.00      14.55    2  
 
Event 9  Men 50-54 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kacazmaryk, David         51 WELL                   14.89      15.23    5  
  2 Done, John                52 HTHM                   16.00      15.41    3  
 
Event 9  Men 60-64 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wills, Bernard            63 CHEM                   15.00      15.23    5  
  2 Rothwell, Keith           61 ARFY                   25.00      15.56    3  
  3 Burge, Chris              62 SHWM                   15.65      15.63    2  
  4 Smithson, David           61 SHWM                   16.00      15.78    1  
  5 Wilson, Alan              62 SHWM                   18.00      18.20    1  
 
Event 9  Men 65-69 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orme, Tony                68 COCN                   20.00      18.32    5  
 
Event 10  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haywood, Holly            19 NRHM                   34.00      37.53    5  
  2 Almond, Kate              21 SHWM                   43.00      41.72    3  
 
Event 10  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broad, Claire             27 MOLY                   45.00      42.88    5  
 
Event 10  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wooddisse, Jessica        35 STMW                   45.00      44.10    5  
  2 Atkinson, Rachel          38 OADM                   47.93      47.10    3  
 
Event 10  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Bryony            40 LOUA                   44.00      43.06    5  
 
Event 10  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vaughan, Jancis           45 SHWM                   48.00      46.49    5  
  2 Seager, Elaine            47 LOUA                   47.00      47.28    3  
 
Event 10  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Pippa              53 HADA                   43.00      43.06    5  
  2 Martin, Mair              52 ARFY                   52.00      53.84    3  
  3 Fullerlove, Kate          51 NRHM                 1:00.00      56.72    2  
 -- Fenton, Elaine            54 FHMM                   54.00         DQ  
 
Event 10  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuncliffe, Kath           58 ETEA                   45.00      43.88    5  
  2 Bourne, Anne              56 CHEM                   46.80      47.63    3  
 -- Jones, Louise             56 ARFY                   50.00         DQ  
 
Event 10  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Jean              66 WELL                 1:14.50    1:07.14    5  
 
Event 10  Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Brenda            72 COCN                   55.18      58.89    5  
 
Event 11  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lester, George            19 SHWM                   24.97      25.68    5  
  2 Briggs, Mark              19 ETEA                   31.20      32.54    3  
 
Event 11  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyle, Andrew              27 NRHM                   26.50      26.06    5  
 
Event 11  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibbs, Matthew            31 ELLN                   28.10      29.04    5  
  2 Weaver, Andrew            30 SHWM                   31.00      32.63    3  
 
Event 11  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolle, Chris              36 ETEA                   26.95      26.94    5  
  2 Grundy, Sean              37 ARFY                   31.00      30.59    3  
 
Event 11  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vickers, Gary             42 ETEA                   27.00      26.52    5  
  2 McKenna, Kevin            44 HEMT                   33.00      28.97    3  
  3 Lambert, Matthew          40 NRHM                   29.00      29.54    2  
  4 Bakewell, Eddie           44 LOUA                   30.79      32.06    1  
 
Event 11  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Partridge, Mark           47 STMW                   28.90      28.30    5  
 
Event 11  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayward, Pete             51 DTSW                   28.60      28.71    5  
  2 Parkins, Alan             50 CROL                   29.29      29.16    3  
  3 Finney, Martyn            52 ETEA                   30.59      30.81    2  
  4 Foxall, Charles           50 NRHM                   31.00      32.23    1  
  5 Hunt, Jim                 52 FHMM                   32.00      34.48    1  
  6 Altman, Stuart            52 SHWM                   36.00      37.35    1  
 
Event 11  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston, Steve             55 GLMW                   27.80      28.24    5  
 
Event 11  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fields, Tony              63 COCN                   48.00      47.77    5  
 
Event 11  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scaiff, Bob               68 SHWM                   37.00      36.32    5  
  2 Butterworth, Roy          66 NEHN                   37.29      38.04    3  
  3 Parfrement, Victor        68 COCN                   42.00      39.93    2  
 
Event 11  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tennant, John             71 FHMM                   30.71      32.15    5  
  2 McDonald, Maurice J       72 LDAN                   39.10      39.16    3  
 
Event 11  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Tom               75 COCN                   39.45      40.90    5  
 
Event 12  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Caroline        28 FHMM                 1:22.20    1:27.96    5  
  2 McLean, Sharon            25 FHMM                 1:29.87    1:35.09    3  
 
Event 12  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Paula             33 WELL                 1:40.00    1:48.67    5  
  2 Hale, Lucy                30 ARFY                 1:55.00    2:02.94    3  
 
Event 12  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolle, Helen              35 ETEA                 1:21.00    1:23.03    5  
  2 Bainbridge, Nicola        39 CHEM                 1:24.50    1:24.71    3  
  3 Harrison, Anne-Marie      37 LOUA                 1:33.00    1:32.87    2  
  4 Stansbie, Lisa            36 ETEA                 1:35.31    1:36.43    1  
 
Event 12  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Susan             43 OADM                 1:34.95    1:35.78    5  
  2 Donnelly, Allison         43 ARFY                 1:52.48    1:52.27    3  
 
Event 12  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hattle, Judy              50 CAMN                 1:22.74    1:24.59    5  
  2 Lowe, Ruth                53 ETEA                 1:40.00    1:39.30    3  
  3 Briggs, Janet             51 ETEA                 1:43.70    1:45.70    2  
  4 Cole, Barbara             54 SHWM                 1:44.96    1:45.78    1  
 
Event 12  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albin, Jan                60 ARFY                 1:46.00    1:47.15    5  
 
Event 13  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thacker, Joe              19 NRHM                   57.67      57.28    5  
  2 Tough, Iain               23 EWBX                   58.00      57.78    3  
  3 Hughes, Rob               19 NRHM                 1:03.26    1:01.13    2  
 
Event 13  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyle, James               27 NRHM                   56.21      55.37    5  
  2 Holland, Dave             29 ETEA                   55.97      56.01    3  
  3 Salt, Edmund              25 FHMM                   59.29      57.95    2  
  4 Swain, Luke               27 FHMM                   58.49    1:00.84    1  
  5 Malcolm, Daniel           28 SHWM                 1:00.95    1:02.21    1  
 
Event 13  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malpass, Chris            31 COCN                   58.00      58.19    5  
  2 Old, Andrew               34 BEBN                 1:03.00    1:06.18    3  
 
Event 13  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bainbridge, James         36 CHEM                 1:01.00    1:00.89    5  
  2 Ingle, Paul               39 ETEA                 1:05.75    1:06.25    3  
 
Event 13  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Ian               43 LOUA                 1:00.00      59.36    5  
  2 Marshall, Ian             41 NRHM                 1:01.10    1:01.30    3  
  3 Breese, Paul              44 NRHM                 1:01.45    1:02.66    2  
  4 Harrison, Karl            40 LOUA                 1:01.01    1:04.35    1  
  5 Darby, John               43 COCN                 1:08.32    1:07.79    1  
  6 East, Oggy                43 ARFY                 1:10.33    1:13.01    1  
  7 Williams, David C         44 SHWM                 1:28.00    1:26.15    1  
 
Event 13  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thacker, Nick             47 NRHM                 1:03.00    1:03.56    5  
  2 Pitts, Mark               48 FHMM                 1:04.00    1:05.83    3  
  3 Leaver, Nigel             49 SHWM                 1:09.00    1:08.65    2  
  4 Markgraf, Andy            45 ETEA                 1:17.37    1:17.33    1  
 
Event 13  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggleton, Stevan          50 CHEM                 1:03.19    1:03.69    5  
  2 Morris, David             54 SHWM                 1:05.00    1:06.08    3  
  3 Watton, Mike              51 SHWM                 1:10.00    1:24.72    2  
 
Event 13  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biddle, Christopher       55 NRHM                 1:12.00    1:10.10    5  
  2 McCartney, Mike           57 SHWM                 1:11.00    1:11.09    3  
  3 Pearson, Graham           58 CAMN                 1:12.00    1:13.16    2  
  4 Millington, Paul          58 CHEM                 1:17.00    1:17.30    1  
  5 Dilworth, Mike            57 ARFY                 1:20.35    1:18.69    1  
 
Event 13  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letch, Bill               70 EXMW                 1:08.00    1:07.40    5  
  2 Ingram, Kieth             70 FHMM                 1:11.51    1:13.22    3  
  3 Adkins, Malcolm           71 SHWM                 1:40.00    1:46.57    2  
 
Event 13  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shenstone, Brian          77 COCN                 1:48.00    1:46.06    5  
 
Event 13  Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoy, Ted                  82 SHWM                 1:40.00    1:40.80    5  
 
Event 14  Women 120-159 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shrewsbury Masters  'A'                           2:00.00    1:06.51   10  
  2 Loughborough Town SC  'A'                         2:00.00    1:09.39    6  
  3 Northgate Bridgnorth SC  'A'                      2:00.00    1:12.20    4  
  4 Birmingham Masters  'A'                           2:00.00    1:13.90    2  
 
Event 14  Women 160-199 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Etwall Eagles  'A'                                3:00.00    1:09.43   10  
  2 Shrewsbury Masters  'A'                           3:00.00    1:17.83    6  
  3 Arfon Masters  'A'                                3:00.00    1:28.19    4  
  4 Northgate Bridgnorth SC  'A'                      3:00.00    1:36.85    2  
 
Event 14  Women 200-239 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shrewsbury Masters  'A'                           4:00.00    1:15.00   10  
  2 Arfon Masters  'A'                                4:00.00    1:18.58    6  
 
Event 15  Men 120-159 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northgate Bridgnorth SC  'A'                      1:30.00      56.57   10  
  2 Shrewsbury Masters  'A'                           1:30.00      57.27    6  
  3 Northgate Bridgnorth SC  'B'                      1:30.00    1:01.95    4  
 
Event 15  Men 160-199 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Etwall Eagles  'A'                                2:00.00      57.10   10  
  2 Shrewsbury Masters  'A'                           2:00.00      59.21    6  
  3 Birmingham Masters  'A'                           2:00.00      59.27    4  
  4 Northgate Bridgnorth SC  'B'                      2:00.00      59.98    2  
  5 Shrewsbury Masters  'B'                           2:00.00    1:00.36    2  
  6 Northgate Bridgnorth SC  'A'                      2:00.00    1:01.27    2  
  7 Arfon Masters  'A'                                2:00.00    1:07.07    2  
 
Event 15  Men 200-239 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Camp Hill Edwardians  'A'                              NT    1:02.89   10  
     1) Eggleton, Stevan M50            2) Bainbridge, James M36          
     3) Wills, Bernard M63              4) Millington, Paul M58           
  2 Shrewsbury Masters  'A'                           3:00.00    1:04.20    6  
  3 Shrewsbury Masters  'B'                           3:00.00    1:06.77    4  
  4 City of Chester  'A'                              3:00.00    1:07.97    2  
  5 Northgate Bridgnorth SC  'A'                      3:00.00    1:10.41    2  
  6 Arfon Masters  'A'                                3:00.00    1:20.58    2  
 
Event 16  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Almond, Kate              21 SHWM                 1:15.00    1:14.53    5  
  2 Marrs, Emily              22 SHWM                 1:15.00    1:18.20    3  
  3 Haywood, Holly            19 NRHM                 1:17.00    1:20.32    2  
 
Event 16  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Caroline        28 FHMM                 1:11.23    1:12.37    5  
  2 Hill, Lindsey             28 EWBX                 1:18.00    1:17.82    3  
  3 Broad, Claire             27 MOLY                 1:32.00    1:24.75    2  
  4 McLean, Sharon            25 FHMM                 1:23.30    1:26.32    1  
 
Event 16  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lucy              32 NRHM                 1:17.50    1:18.17    5  
  2 Moss, Harriet             30 FHMM                 1:30.00    1:31.87    3  
  3 Thomas, Paula             33 WELL                 1:31.00    1:35.96    2  
  4 Moffat, Zemirah           31 CINW                 1:50.00    1:46.26    1  
  5 Hale, Lucy                30 ARFY                 1:45.00    1:47.85    1  
  6 Linton, Anita             32 WOMM                 2:17.01    2:10.77    1  
 
Event 16  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolle, Helen              35 ETEA                 1:14.50    1:17.63    5  
  2 Wooddisse, Jessica        35 STMW                 1:23.90    1:21.15    3  
  3 Harrison, Anne-Marie      37 LOUA                 1:23.50    1:23.78    2  
  4 Burton, Karen             35 CHEM                 1:31.29    1:26.85    1  
  5 Atkinson, Rachel          38 OADM                 1:31.09    1:29.67    1  
  6 Stansbie, Lisa            36 ETEA                 1:41.00    1:36.70    1  
 
Event 16  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Bryony            40 LOUA                 1:25.60    1:21.72    5  
  2 Reynolds, Helen           41 SHWM                 1:28.00    1:22.17    3  
  3 Clarke, Susan             43 OADM                 1:29.81    1:25.85    2  
  4 Donnelly, Allison         43 ARFY                 1:44.00    1:43.27    1  
  5 Themans, Sally            42 NRHM                 1:53.92    1:48.73    1  
  6 Greves, Lin               44 NRHM                 2:09.67    2:18.04    1  
 
Event 16  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seager, Elaine            47 LOUA                 1:26.26    1:25.61    5  
  2 Vaughan, Jancis           45 SHWM                 1:29.00    1:29.25    3  
  3 Johnson, Fiona            49 LOUA                 1:41.15    1:43.88    2  
  4 Seager, Anne              49 CINW                 1:46.00    1:46.13    1  
 
Event 16  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hattle, Judy              50 CAMN                 1:12.96    1:12.82    5  
  2 Lowe, Ruth                53 ETEA                 1:24.00    1:27.02    3  
  3 Jones, Pippa              53 HADA                 1:28.00    1:30.12    2  
  4 Briggs, Janet             51 ETEA                 1:37.11    1:38.08    1  
  5 Cole, Barbara             54 SHWM                 1:43.58    1:42.96    1  
  6 Wood, Deirdre             51 SHWM                 2:00.00    1:47.04    1  
  7 Fenton, Elaine            54 FHMM                 1:48.00    1:49.47    1  
  8 Martin, Mair              52 ARFY                 1:58.00    1:52.83    1  
  9 Fullerlove, Kate          51 NRHM                 2:15.00    2:09.51    1  
 
Event 16  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuncliffe, Kath           58 ETEA                 1:26.00    1:22.57    5  
  2 Bourne, Anne              56 CHEM                 1:26.24    1:28.48    3  
  3 Wilson, Alison            56 SHWM                 1:35.00    1:33.56    2  
  4 Price, Colette            55 ARFY                 1:40.00    1:36.27    1  
 
Event 16  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albin, Jan                60 ARFY                 1:38.00    1:38.55    5  
 
Event 16  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Jean              66 WELL                 2:42.76    2:43.84    5  
  2 Ingram, Jacqueline        67 FHMM                 2:59.00    2:56.54    3  
 
Event 16  Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Brenda            72 COCN                 1:55.00    1:56.13    5  
  2 Griffiths, Patricia       71 SHWM                 2:15.00    2:12.42    3  
 
Event 17  Men 18-24 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burton, Stuart            24 NRHM                   15.00      14.49    5  
  2 Hughes, Rob               19 NRHM                   16.00      14.56    3  
 
Event 17  Men 25-29 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Matthew            28 MOLY                   16.00      15.42    5  
 
Event 17  Men 30-34 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Andrew            30 SHWM                   18.00      17.05    5  
 
Event 17  Men 35-39 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolle, Chris              36 ETEA                   14.91      15.34    5  
 
Event 17  Men 40-44 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Langford, Steve           41 FHMM                   13.74      13.56    5  
  2 Marshall, Ian             41 NRHM                   14.50      14.12    3  
  3 Lambert, Matthew          40 NRHM                   16.00      14.80    2  
  4 Hawker, Andy              40 NRHM                   18.20      17.84    1  
  5 Sanders, John             44 NRHM                   20.02      20.44    1  
 
Event 17  Men 45-49 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Stewart          46 SHWM                   15.58      15.54    5  
  2 Davies, Paul              48 SHWM                   14.00      15.77    3  
  3 Pitts, Mark               48 FHMM                   16.00      16.22    2  
 
Event 17  Men 50-54 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Done, John                52 HTHM                   17.00      15.89    5  
  2 Kacazmaryk, David         51 WELL                   17.29      16.63    3  
  3 Watton, Mike              51 SHWM                   18.00      16.66    2  
  4 Altman, Stuart            52 SHWM                   19.00      19.14    1  
  5 Foxall, Charles           50 NRHM                   22.00      20.40    1  
 
Event 17  Men 60-64 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burge, Chris              62 SHWM                   16.59      15.95    5  
  2 Wilson, Alan              62 SHWM                   21.00      20.61    3  
  3 Fields, Tony              63 COCN                   25.00      24.07    2  
 
Event 17  Men 65-69 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butterworth, Roy          66 NEHN                   20.00      19.60    5  
  2 Orme, Tony                68 COCN                   25.00      24.92    3  
 
Event 17  Men 70-74 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adkins, Malcolm           71 SHWM                   30.00      32.37    5  
 
Event 17  Men 75-79 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shenstone, Brian          77 COCN                   30.00      36.11    5  
 
Event 17  Men 80-84 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owen, Baz                 80 ARFY                   36.00      23.97    5  
  2 Hoy, Ted                  82 SHWM                   28.00      30.30    3  
 
Event 18  Women 30-34 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linton, Anita             32 WOMM                   26.10      28.30    5  
 
Event 18  Women 35-39 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Anne-Marie      37 LOUA                   18.50      20.92    5  
  2 Smith, Nicky              39 NRHM                   23.60      22.28    3  
 
Event 18  Women 40-44 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Bryony            40 LOUA                   22.50      19.80    5  
  2 Donnelly, Allison         43 ARFY                   23.00      23.11    3  
  3 Themans, Sally            42 NRHM                   28.98      28.38    2  
 
Event 18  Women 45-49 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Fiona            49 LOUA                   21.79      22.49    5  
  2 Seager, Anne              49 CINW                   23.00      22.81    3  
 
Event 18  Women 50-54 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Pippa              53 HADA                   19.50      20.13    5  
  2 Wood, Deirdre             51 SHWM                   27.00      22.96    3  
  3 Martin, Mair              52 ARFY                   24.00      30.20    2  
  4 Fullerlove, Kate          51 NRHM                   32.95      32.70    1  
 
Event 18  Women 60-64 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Pat                 62 SHWM                   28.00      26.44    5  
 
Event 19  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lester, George            19 SHWM                   27.18      28.36    5  
  2 Tough, Iain               23 EWBX                   29.00      29.55    3  
  3 Thacker, Joe              19 NRHM                   40.00      30.00    2  
  4 Briggs, Mark              19 ETEA                   41.90      40.88    1  
 
Event 19  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             29 ETEA                   28.51      28.98    5  
  2 Salt, Edmund              25 FHMM                   30.01      29.48    3  
  3 Lyle, Andrew              27 NRHM                   30.00      29.67    2  
  4 Swain, Luke               27 FHMM                   31.00      32.08    1  
  5 Hansom, Gareth            28 MOLY                   35.00      32.14    1  
  6 Malcolm, Daniel           28 SHWM                   34.58      32.76    1  
 
Event 19  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Old, Andrew               34 BEBN                   34.21      35.20    5  
 
Event 19  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bainbridge, James         36 CHEM                   31.00      31.06    5  
 
Event 19  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Ian               43 LOUA                   28.50      28.20    5  
  2 Vickers, Gary             42 ETEA                   31.00      30.60    3  
  3 Harrison, Karl            40 LOUA                   32.32      31.55    2  
  4 Parkes, Chris             40 SHWM                   29.50      31.80    1  
  5 McIntosh, James           44 SHWM                   34.00      33.00    1  
  6 Breese, Paul              44 NRHM                   32.41      33.75    1  
  7 East, Oggy                43 ARFY                   36.00      37.24    1  
  8 Darby, John               43 COCN                   36.89      38.78    1  
 
Event 19  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Partridge, Mark           47 STMW                   31.50      30.66    5  
  2 Leaver, Nigel             49 SHWM                   36.00      35.77    3  
  3 Markgraf, Andy            45 ETEA                   43.87      46.27    2  
 
Event 19  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkins, Alan             50 CROL                   31.07      31.01    5  
  2 Hayward, Pete             51 DTSW                   36.00      33.27    3  
  3 Eggleton, Stevan          50 CHEM                   33.91      33.42    2  
  4 Finney, Martyn            52 ETEA                   33.45      33.78    1  
 
Event 19  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Graham           58 CAMN                   35.00      34.42    5  
  2 Millington, Paul          58 CHEM                   40.00      39.79    3  
  3 Biddle, Christopher       55 NRHM                   44.12      41.63    2  
 
Event 19  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wills, Bernard            63 CHEM                   34.00      35.97    5  
  2 Rothwell, Keith           61 ARFY                   50.00      40.02    3  
 
Event 19  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scaiff, Bob               68 SHWM                   40.00      43.03    5  
  2 Parfrement, Victor        68 COCN                   47.00      47.27    3  
 
Event 19  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tennant, John             71 FHMM                   34.00      37.27    5  
 
Event 19  Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Tom               75 COCN                   45.61      47.03    5  
 
Event 20  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Almond, Kate              21 SHWM                   32.60      33.52    5  
  2 Haywood, Holly            19 NRHM                   37.00      40.08    3  
 
Event 20  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Caroline        28 FHMM                   32.67      33.92    5  
  2 Clarke, Rachel            29 LOUA                   37.86      37.89    3  
  3 McLean, Sharon            25 FHMM                   40.00      43.53    2  
 
Event 20  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lucy              32 NRHM                   36.90      37.47    5  
  2 Moss, Harriet             30 FHMM                   40.00      43.39    3  
 
Event 20  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolle, Helen              35 ETEA                   36.75      37.31    5  
  2 Wooddisse, Jessica        35 STMW                   42.50      41.79    3  
  3 Burton, Karen             35 CHEM                   45.00      42.07    2  
  4 Atkinson, Rachel          38 OADM                   43.67      43.24    1  
 
Event 20  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Helen           41 SHWM                   40.00      39.90    5  
  2 Bakewell, Donna           40 LOUA                   40.70      42.46    3  
  3 Greves, Lin               44 NRHM                   56.53    1:02.42    2  
 
Event 20  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seager, Elaine            47 LOUA                   42.57      42.30    5  
  2 Vaughan, Jancis           45 SHWM                   44.00      44.71    3  
 
Event 20  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowe, Ruth                53 ETEA                   37.50      40.15    5  
  2 Briggs, Janet             51 ETEA                   50.43      49.86    3  
  3 Cole, Barbara             54 SHWM                   54.90      54.03    2  
 
Event 20  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuncliffe, Kath           58 ETEA                   38.50      37.85    5  
  2 Price, Colette            55 ARFY                   40.54      40.29    3  
  3 Bourne, Anne              56 CHEM                   40.20      42.44    2  
  4 Jones, Louise             56 ARFY                   59.00      55.96    1  
 
Event 20  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albin, Jan                60 ARFY                   48.00      48.00    5  
 
Event 20  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ingram, Jacqueline        67 FHMM                 1:08.00    1:07.79    5  
  2 Thomas, Jean              66 WELL                 1:14.13    1:13.98    3  
 
Event 20  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffiths, Patricia       71 SHWM                 1:00.00    1:00.18    5  
 
Event 21  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyle, James               27 NRHM                 1:06.31    1:07.67    5  
 
Event 21  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malpass, Chris            31 COCN                 1:01.00    1:00.97    5  
  2 Gibbs, Matthew            31 ELLN                 1:08.20    1:10.08    3  
 
Event 21  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ingle, Paul               39 ETEA                 1:15.57    1:12.77    5  
  2 Grundy, Sean              37 ARFY                 1:30.00    1:23.18    3  
 
Event 21  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thacker, Nick             47 NRHM                 1:08.00    1:08.72    5  
  2 Clarke, David             46 NRHM                 1:09.50    1:12.99    3  
 
Event 21  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Jim                 52 FHMM                 1:26.00    1:33.63    5  
 
Event 21  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCartney, Mike           57 SHWM                 1:18.00    1:19.01    5  
  2 Dilworth, Mike            57 ARFY                 1:40.62    1:43.24    3  
 
Event 21  Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letch, Bill               70 EXMW                 1:20.00    1:18.59    5  
  2 Ingram, Kieth             70 FHMM                 1:28.50    1:40.16    3  
 
Event 22  Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marrs, Emily              22 SHWM                 1:15.00    1:14.65    5  
 
Event 22  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Lindsey             28 EWBX                 1:19.00    1:20.08    5  
 
Event 22  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Paula             33 WELL                 1:32.00    1:37.39    5  
  2 Hale, Lucy                30 ARFY                 1:40.00    1:40.71    3  
  3 Moffat, Zemirah           31 CINW                 2:00.00    1:45.94    2  
 
Event 22  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bainbridge, Nicola        39 CHEM                 1:22.00    1:22.50    5  
 
Event 22  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Susan             43 OADM                 1:29.68    1:27.69    5  
 
Event 22  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hattle, Judy              50 CAMN                 1:16.35    1:14.82    5  
  2 Fenton, Elaine            54 FHMM                 1:47.00    1:51.99    3  
 
Event 22  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Alison            56 SHWM                 1:30.00    1:34.92    5  
 
Event 22  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Brenda            72 COCN                 1:49.13    1:52.50    5  
 
Event 23  Men 18-24 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lester, George            19 SHWM                   15.21      15.38    5  
  2 Burton, Stuart            24 NRHM                   17.50      16.98    3  
 
Event 23  Men 25-29 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansom, Gareth            28 MOLY                   19.00      18.27    5  
 
Event 23  Men 30-34 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malpass, Chris            31 COCN                   16.00      15.30    5  
 
Event 23  Men 40-44 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Ian               43 LOUA                   18.50      17.63    5  
  2 Parkes, Chris             40 SHWM                   21.00      18.19    3  
  3 Breese, Paul              44 NRHM                   19.62      18.22    2  
  4 Sanders, John             44 NRHM                   20.92      20.37    1  
 
Event 23  Men 50-54 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Done, John                52 HTHM                   19.00      18.23    5  
  2 Kacazmaryk, David         51 WELL                   21.48      20.46    3  
 
Event 23  Men 55-59 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millington, Paul          58 CHEM                   22.00      21.98    5  
 
Event 23  Men 60-64 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burge, Chris              62 SHWM                   21.66      21.45    5  
  2 Wills, Bernard            63 CHEM                   25.00      22.08    3  
 
Event 23  Men 65-69 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orme, Tony                68 COCN                   22.00      21.97    5  
  2 Butterworth, Roy          66 NEHN                   25.00      22.34    3  
  3 Scaiff, Bob               68 SHWM                   24.00      26.96    2  
 
Event 23  Men 70-74 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tennant, John             71 FHMM                   20.10      22.11    5  
 
Event 23  Men 75-79 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shenstone, Brian          77 COCN                   29.00      29.67    5  
 
Event 23  Men 80-84 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoy, Ted                  82 SHWM                   27.00      26.96    5  
 
Event 24  Women 25-29 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broad, Claire             27 MOLY                   16.50      14.90    5  
  2 Clarke, Rachel            29 LOUA                   15.20      15.49    3  
 
Event 24  Women 30-34 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linton, Anita             32 WOMM                   21.82      23.61    5  
 
Event 24  Women 35-39 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Nicky              39 NRHM                   19.00      19.55    5  
 
Event 24  Women 40-44 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Susan             43 OADM                   16.90      16.06    5  
  2 Themans, Sally            42 NRHM                   18.58      18.63    3  
  3 Greves, Lin               44 NRHM                   21.65      22.84    2  
 
Event 24  Women 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seager, Anne              49 CINW                   18.00      17.91    5  
  2 Johnson, Fiona            49 LOUA                   17.47      18.68    3  
 
Event 24  Women 50-54 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Deirdre             51 SHWM                   24.00      18.55    5  
  2 Martin, Mair              52 ARFY                   20.00      20.72    3  
  3 Fullerlove, Kate          51 NRHM                   25.45      24.10    2  
 
Event 24  Women 55-59 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Alison            56 SHWM                   17.00      17.26    5  
 
Event 24  Women 60-64 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Pat                 62 SHWM                   20.50      19.75    5  
 
Event 24  Women 65-69 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ingram, Jacqueline        67 FHMM                   36.00      35.79    5  
 
Event 25  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thacker, Joe              19 NRHM                   40.00      35.51    5  
  2 Hughes, Rob               19 NRHM                   40.20      39.38    3  
  3 Briggs, Mark              19 ETEA                   42.11      44.69    2  
 
Event 25  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salt, Edmund              25 FHMM                   33.90      33.84    5  
  2 Holland, Dave             29 ETEA                   33.35      34.40    3  
  3 Lyle, Andrew              27 NRHM                   36.50      35.10    2  
  4 Welsh, Matthew            28 MOLY                   36.00      38.18    1  
  5 Swain, Luke               27 FHMM                   38.81      39.30    1  
 
Event 25  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Andrew            30 SHWM                   34.00      41.90    5  
 
Event 25  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bainbridge, James         36 CHEM                   35.00      35.94    5  
 
Event 25  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vickers, Gary             42 ETEA                   35.00      33.69    5  
  2 Marshall, Ian             41 NRHM                   33.80      35.86    3  
  3 Harrison, Karl            40 LOUA                   37.37      36.98    2  
  4 Langford, Steve           41 FHMM                   36.26      38.21    1  
  5 McIntosh, James           44 SHWM                   36.00      38.84    1  
  6 Lambert, Matthew          40 NRHM                   39.00      40.22    1  
  7 Bakewell, Eddie           44 LOUA                   38.41      40.44    1  
  8 Darby, John               43 COCN                   39.69      40.86    1  
 
Event 25  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Partridge, Mark           47 STMW                   34.50      34.69    5  
  2 Bedford, Stewart          46 SHWM                   38.68      38.90    3  
  3 Mitchell, Keith           45 SHWM                   41.80      40.68    2  
  4 Markgraf, Andy            45 ETEA                   47.13      47.79    1  
 
Event 25  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkins, Alan             50 CROL                   37.97      36.53    5  
  2 Hunt, Jim                 52 FHMM                   38.88      40.23    3  
  3 Foxall, Charles           50 NRHM                   42.00      41.88    2  
  4 Finney, Martyn            52 ETEA                   50.36      54.16    1  
 
Event 25  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Alan              62 SHWM                   43.00      46.68    5  
 
Event 25  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parfrement, Victor        68 COCN                   48.00      47.36    5  
 
Event 25  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ingram, Kieth             70 FHMM                   39.80      41.51    5  
  2 Letch, Bill               70 EXMW                   42.00      42.10    3  
  3 McDonald, Maurice J       72 LDAN                   50.40      53.09    2  
 
Event 26  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haywood, Holly            19 NRHM                   30.00      33.71    5  
 
Event 26  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Lucy              32 NRHM                   30.50      30.73    5  
 
Event 26  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolle, Helen              35 ETEA                   29.50      30.04    5  
  2 Bainbridge, Nicola        39 CHEM                   30.50      30.97    3  
  3 Burton, Karen             35 CHEM                   32.59      32.42    2  
  4 Harrison, Anne-Marie      37 LOUA                   33.00      33.45    1  
  5 Stansbie, Lisa            36 ETEA                   35.27      37.93    1  
 
Event 26  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bakewell, Donna           40 LOUA                   36.03      36.61    5  
 
Event 26  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vaughan, Jancis           45 SHWM                   35.00      36.96    5  
 
Event 26  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Briggs, Janet             51 ETEA                   35.84      36.88    5  
 
Event 26  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuncliffe, Kath           58 ETEA                   33.80      32.58    5  
  2 Price, Colette            55 ARFY                   36.32      37.49    3  
  3 Jones, Louise             56 ARFY                   40.00      40.59    2  
 
Event 26  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albin, Jan                60 ARFY                   39.00      38.98    5  
 
Event 26  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Jean              66 WELL                 1:11.30    1:18.31    5  
 
Event 26  Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Brenda            72 COCN                   41.62      45.61    5  
  2 Griffiths, Patricia       71 SHWM                   55.00      51.73    3  
 
Event 27  Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tough, Iain               23 EWBX                 1:20.00    1:21.97    5  
 
Event 27  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyle, James               27 NRHM                 1:15.67    1:15.85    5  
  2 Malcolm, Daniel           28 SHWM                 1:14.62    1:16.76    3  
 
Event 27  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibbs, Matthew            31 ELLN                 1:16.95    1:18.14    5  
  2 Old, Andrew               34 BEBN                 1:25.80    1:28.40    3  
 
Event 27  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolle, Chris              36 ETEA                 1:12.00    1:14.89    5  
  2 Ingle, Paul               39 ETEA                 1:22.57    1:21.26    3  
  3 Grundy, Sean              37 ARFY                 1:40.00    1:31.53    2  
 
Event 27  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, David C         44 SHWM                 1:38.00    1:36.62    5  
  2 East, Oggy                43 ARFY                 1:44.63    1:46.35    3  
 
Event 27  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leaver, Nigel             49 SHWM                 1:24.00    1:23.52    5  
  2 Clarke, David             46 NRHM                 1:25.50    1:25.91    3  
  3 Thacker, Nick             47 NRHM                 1:35.00    1:29.64    2  
  4 Pitts, Mark               48 FHMM                 1:28.00    1:31.67    1  
 
Event 27  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggleton, Stevan          50 CHEM                 1:21.64    1:22.83    5  
  2 Hayward, Pete             51 DTSW                 1:26.00    1:23.65    3  
  3 Watton, Mike              51 SHWM                 1:29.00    1:27.62    2  
  4 Altman, Stuart            52 SHWM                 1:34.00    1:35.21    1  
 
Event 27  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Graham           58 CAMN                 1:17.00    1:19.80    5  
  2 McCartney, Mike           57 SHWM                 1:31.00    1:34.14    3  
  3 Dilworth, Mike            57 ARFY                 1:37.47    1:38.18    2  
 
Event 27  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rothwell, Keith           61 ARFY                 1:45.00    1:34.81    5  
  2 Fields, Tony              63 COCN                 1:55.00    1:54.48    3  
 
Event 27  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adkins, Malcolm           71 SHWM                 1:54.00    1:57.10    5  
 
Event 27  Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Tom               75 COCN                 1:29.29    1:32.66    5  
 
Event 28  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Almond, Kate              21 SHWM                 1:03.00    1:03.58    5  
  2 Otto, Stefanie            19 NRHM                 1:00.01    1:05.10    3  
  3 Marrs, Emily              22 SHWM                 1:08.00    1:06.79    2  
 
Event 28  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Rachel             25 CAMT                 1:03.59    1:04.56    5  
  2 Williams, Caroline        28 FHMM                 1:02.70    1:06.59    3  
  3 Hill, Lindsey             28 EWBX                 1:08.50    1:10.01    2  
  4 McLean, Sharon            25 FHMM                 1:14.00    1:16.82    1  
 
Event 28  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Harriet             30 FHMM                 1:25.00    1:20.17    5  
  2 Thomas, Paula             33 WELL                 1:20.00    1:20.41    3  
  3 Hale, Lucy                30 ARFY                 1:27.00    1:28.28    2  
  4 Moffat, Zemirah           31 CINW                 1:30.00    1:32.10    1  
 
Event 28  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wooddisse, Jessica        35 STMW                 1:10.60    1:10.94    5  
  2 Atkinson, Rachel          38 OADM                 1:18.38    1:20.15    3  
 
Event 28  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Bryony            40 LOUA                 1:12.80    1:12.32    5  
  2 Reynolds, Helen           41 SHWM                 1:15.00    1:12.46    3  
  3 Donnelly, Allison         43 ARFY                 1:33.00    1:37.90    2  
 
Event 28  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seager, Elaine            47 LOUA                 1:15.06    1:15.24    5  
 
Event 28  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hattle, Judy              50 CAMN                 1:04.74    1:04.61    5  
  2 Jones, Pippa              53 HADA                 1:12.00    1:20.01    3  
  3 Lowe, Ruth                53 ETEA                 1:12.00    1:23.24    2  
  4 Cole, Barbara             54 SHWM                 1:28.71    1:28.56    1  
  5 Fenton, Elaine            54 FHMM                 1:29.00    1:32.95    1  
 
Event 28  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bourne, Anne              56 CHEM                 1:13.16    1:15.83    5  
 
Event 29  Men 120-159 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northgate Bridgnorth SC  'A'                      1:30.00      48.71   10  
  2 Northgate Bridgnorth SC  'B'                      1:30.00      51.60    6  
  3 Shrewsbury Masters  'A'                           1:30.00      54.12    4  
 
Event 29  Men 160-199 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northgate Bridgnorth SC  'A'                      2:00.00      51.86   10  
  2 Northgate Bridgnorth SC  'B'                      2:00.00      51.96    6  
  3 Shrewsbury Masters  'A'                           2:00.00      52.85    4  
  4 Etwall Eagles  'A'                                2:00.00      53.64    2  
  5 Shrewsbury Masters  'B'                           2:00.00      58.24    2  
  6 Arfon Masters  'A'                                2:00.00      59.37    2  
 
Event 29  Men 200-239 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Camp Hill Edwardians  'A'                              NT      55.87   10  
  2 Shrewsbury Masters  'A'                           2:30.00      56.06    5  
  2 Northgate Bridgnorth SC  'A'                      2:30.00      56.06    5  
  4 Birmingham Masters  'A'                           2:30.00      57.28    2  
  5 Arfon Masters  'A'                                2:30.00    1:07.78    2  
 
Event 30  Women 120-159 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shrewsbury Masters  'A'                           1:30.00    1:00.16   10  
  2 Loughborough Town SC  'A'                         1:30.00    1:01.26    6  
  3 Birmingham Masters  'A'                           1:30.00    1:04.99    4  
  4 Northgate Bridgnorth SC  'A'                      1:30.00    1:08.51    2  
 
Event 30  Women 160-199 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shrewsbury Masters  'A'                           2:00.00    1:00.08   10  
  2 Etwall Eagles  'A'                                2:00.00    1:01.51    6  
  3 Northgate Bridgnorth SC  'A'                      2:00.00    1:24.17    4  
 -- Arfon Masters  'A'                                2:00.00         DQ  
 
Event 30  Women 200-239 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shrewsbury Masters  'A'                           2:30.00    1:08.18   10  
  2 Arfon Masters  'A'                                2:30.00    1:10.03    6